Two blocks are connected by a very light string passing over a massless and fric
ID: 1340090 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a very light string passing over a massless and frictionless pulley (see figure). Traveling at constant speed, the 22.0-N block moves 98.0 cm to the right and the 11.0-N block moves 98.0 cm downward. (Let w1 = 22.0 N and w2 = 11.0 N.)
(a) During this process, how much work is done on the 11.0-N block by gravity?
J
During this process, how much work is done on the 11.0-N block by the tension in the string?
J
(b) During this process, how much work is done on the 22.0-N block by gravity?
J
During this process, how much work is done on the 22.0-N block by the tension in the string?
J
During this process, how much work is done on the 22.0-N block by friction?
J
During this process, how much work is done on the 22.0-N block by the normal force?
J
(c) Find the total work done on the 11.0 N block.
J
Find the total work done on the 22.0 N block.
J
Explanation / Answer
Here ,
a)
work done by gravity on 11 N block = 11 * 0.98
work done by gravity on 11 N block = 10.8 J
b)
as the block is moving with constant speed
work done tensionn on 11 N block = 11 * (-0.98)
work done tensionn on 11 N block = -10.8 J
c)
work done by gravity on 22 N = W * 0
work done by gravity on 22 N = 22 * 0
work done by gravity on 22 N = 0 J
d)
work done by tension in the string = 11 * 0.98
work done by tension in the string = 10.8 J
e)
as the speed of block is constant
work done by friction on 22 N = -10.8 J
f)
work done by normal force on 22 N = 0 J
as normal force is normal to the direction of motion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.