For a mixture of ethane 60 %, acetylene 20%, and benzene 20% total mass of 250 k
ID: 3895918 • Letter: F
Question
For a mixture of ethane 60 %, acetylene 20%, and benzene 20% total mass of 250 kg is loaded
into a reactor obeying the Carnot cycle, we want to know which produces more work when
reacted with 25% fuel, 60% O2, 15% CO2 for 30 cycles. Calculate the amount of each fuel in the
mixture; perform mass balance to obtain the amount of fuel that is actually reacting in the mixture
if the reaction runs with 40% efficiency
Running only ETHANE on an ideal engine, the first process is performed at standard pressure
30 ?C, in the heating and compression process the chambers have a pressure of 35atm and a
temperature of 575?C, calculate the work performed in 30 cycles. Draw the PV diagram for the
engine and label the state variable on their corresponding positions. Like (process 1 -> 2 ect and
describe what kind of process it is).How efficient is this engine?
Explanation / Answer
1) Steady State Process:
1000 kg/hr x 0.50 = 500 kg/hr
Material balance of benzene mixture:
450 kg + q1 = 500 kg
q1 = 50 kg ; Q1 = 50 kg/hr
Material balance of toluene mixture:
475 kg + q2 = 500 kg
q2 = 25 kg ; Q2 = 25 kg/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.