A train car with mass m 1 = 527 kg is moving to the right with a speed of v 1 =
ID: 3894442 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 527 kg is moving to the right with a speed of v1 = 8 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 5.1 m/s.
What is the initial momentum of the first train car?
What is the mass of the second train car?
What is the change in kinetic energy of the two train system during the collision?
Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -5.8 m/s before the collision. The two cars latch together at impact.
What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right
Explanation / Answer
1] the initial momentum of the system = m1* v1 = 527*8 = 4216
2] the mass of the second car = [527+ m2] * 5.1 = 4216
= m2 = 299.66 kg
3] the change in ke of the system == 6113.28j
initial = 0.5 * 527 * 8^2 = 16864 j
final = 0.5 [ 527+ 299.66] * 5.1^2 = 10750.71 j
second case
final velocity of the system = [ 527+299.66] vf = 527* 8 + 299.66[-5.8]
= vf = 2.99 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.