A traffic engineer is assigned the task of setting up the timing for two redligh
ID: 1969956 • Letter: A
Question
A traffic engineer is assigned the task of setting up the timing for two redlights on a one-way street so that cars accelerating from rest from the first light will not need to slow down and wait for the second light to turn green. She knows that the lights are separated by 30 m and that driver will break if the light is not green by the time the cars are 10 m away. if the typical car accelerates at a rate of 3.7 m/s2, what is the maximum amount of time that may elapse between the two lights turning green?Explanation / Answer
effective distance = 30-10 =20m a= 3.7m/s^2 s = 0.5*a*t^2 20 =0.5*3.7*t^2 t =3.288s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.