A traffic engineering study is being conducted on an urban four-lane arterial st
ID: 1711612 • Letter: A
Question
A traffic engineering study is being conducted on an urban four-lane arterial street. An automatic traffic counter using a pneumatic tube detector gave a total 1-year count of 24,560,000 axles at a continuous count station. Manual classification studies at the count station indicate that the traffic stream consisted of 85% passenger cars, 10% three-axle trucks, 3% four-axle trucks, and 2% five-axle trucks. Determine the average annual daily traffic (AADT) volume (vehicles) at this count station.Explanation / Answer
Given total number of axles count in a year = 24560000
Number of axle count on a daily basis = 24560000/365 = 67288 axles daily
Let the total number of vehicles daily be x
Number of passenger cars = 0.85x
Number of axles in a passenger car=2
Therefore, number of axles of car counted daily = 2*0.85x= 1.7x
Number of three axle trucks = 0.1x
Number of axles count = 0.3x
Number of four axle trucks = 0.03x
Number of axles count= 0.12x
Number of five axle trucks = 0.02x
Nubmer of axle count = 0.1x
Now, 1.7x+0.3x+0.12x+0.1x = 67288
x = (67288)/(1.7+0.3+0.12+0.1) = 30310
Therefore, AADT = 30310 at this station
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.