A track is mounted on a large wheel that is free to turn with negligible frictio
ID: 1661644 • Letter: A
Question
A track is mounted on a large wheel that is free to turn with negligible friction about a vertical axis (the figure). A toy train of mass m is placed on the track and, with the system initially at rest, the train's electrical power is turned on. The train reaches a steady speed of 0.155 m/s with respect to the track. What is the angular speed of the wheel if its mass is 1.42m and its radius is 0.627 m? (Treat the wheel as a hoop, and neglect the mass of the spokes and hub.)
Please show all work and show how to solve algebraically.
Explanation / Answer
Given that,
speed of train, vt = 0.155 m/s
mass of train = m
mass of wheel, M = 1.42*m
radius of wheel, r = 0.627 m
Let, angular speed of wheel = w
From conservation of angular momentum,
mvr = l*w
mvr = Mr^2 * w
v = 1.42*r*w
where,
v = vt - wr
vt - wr = 1.42rw
vt = 2.42rw
0.155 = 2.42*0.627*w
w = 0.102 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.