4. A process involves four activities to make a certain product. Activity A need
ID: 384755 • Letter: 4
Question
4. A process involves four activities to make a certain product. Activity A needs 5 workers and each worker takes on average 1 hour to complete the activity. Activity B is completed through a machine that can process up to 200 units and it takes 5 minutes to process each unit. Once the entire pieces are processed through the machine, it takes 25 hours to dry each set (no matter the number of units in the set). Activity C is completed through a machine that can process up to 200 units. It takes 6 minutes to process each unit and the units (no matter the number of units in the set) will be stained in a kiln for 72 hours. After completing activity C, 4 workers each takes an average of 120 minutes to finish each unit. Assume demand is 1 unit per hour. What is the ideal batch size to minimize inventory while allowing the process to produce at maximum flow rate? Processing Time Setup Time Batch # of Workers Size Activity A Activity B Activity C Activity D 60 minutes N/A 5 minutes 25 hours 200 6 minutes 72 hours 200 120 minutesExplanation / Answer
Flow rate of activity A = 1/(60/5) = 1 unit every 20 minutes
Flow rate of activity B = 1/(5 + 25*60/200) = 1 unit every 12.5 minutes
Flow rate of activity C = 1/(6+72*60/200) = 1 unit every 27.6 minutes
Flow rate of activity D = 1/(120/4) = 1 unit every 30 minutes
Maximum flow rate is the minimum of above = 1 unit every 30 minutes
Therefore, ideal batch size to produce to minimize inventory at maximum flow rate = Setup time of activity C /(processing time per unit of activity D - processing time of activity C) = 72*60/(30-6)
= 180 units per batch -> ANSWER
Demand rate = 1 unit per hour
ideal batch to produce to minimize inventory at the demand rate = 72*60/(60-6) = 80 units per batch
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.