4. A metallic sphere with radius 0.3 m, carries a net charge of - 0.3 mC. Assume
ID: 1529087 • Letter: 4
Question
4. A metallic sphere with radius 0.3 m, carries a net charge of - 0.3 mC. Assume the electric potential to be zero at infinity.
(i) Calculate the electric potential (use the correct sign!) at a point located 0.6 m from the sphere center.
(ii) Calculate the electric potential inside the sphere. (hint, it has the same values as on the sphere surface).
(iii) A (test) charge - 2 nC is initially at rest at 0.6 m from the sphere center. Calculate the kinetic energy of that charge when it goes to an infinite distance from the sphere center.
Explanation / Answer
step;1
Given that
radius of the sphere r=0.3 m
charge q=-0.3 mc
step;2
now we find the electric potential at distance 0.6 m
electric potential v1=9*10^9*-0.3*10^-3/0.6=-4.5*10^6 v
step;3
now we find the electric potential inside the sphere
electgric potentail V=9*10^9*-0.3*10^-3/0.3=-9*10^6 v
step;4
now we find the change in kinetic energy
the change in kinetic energy =qV=-2*10^-9*-4.5*10^6=9 mJ`
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.