Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. A mass of 0.475 kg, on a frictionless table, is attached to a string which pa

ID: 1494093 • Letter: 4

Question

4. A mass of 0.475 kg, on a frictionless table, is attached to a string which passes through a hole in the table. The hole is at the center of a horizontal circle in which the mass moves with constant speed. The radius of the circle is 0.550 m and the speed of the mass is 15.0 m/s. It is found that drawing the string down through the hole and reducing the radius of the circle to 0.310 m has the effect of multiplying the original tension in the string by 4.63. Compute the total work (in joules) done by the string on the revolving mass during the reduction of the radius.

Explanation / Answer

initial condition :

m = mass = 0.475 kg

V = speed = 15 m/s

Ti = tension in the string = centripetal force = m V2/r = (0.475) (15)2 /0.55 = 194.32 N

initial KE , KEi = (0.5) m V2 = (0.5) (0.475) (15)2 = 53.44 J

final condition :

rf = 0.310 m

Tf = 4.63 Ti = 4.63 x 194.32 = 899.7 N

m Vf2/rf = Tf

m Vf2/(0.310) = 899.7

0.5 m Vf2 = (0.5) (0.310) (899.7) = 139.5 J

KEf = 139.5 J

work done = change in KE = 139.5 - 53.44 = 86.1 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote