Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A smartphone processor, operating at supply voltage 1 V and switching frequency

ID: 3716465 • Letter: A

Question

A smartphone processor, operating at supply voltage 1 V and switching frequency 1 GHz, has dynamic power consumption of 0.5 W when it is being actively used, and zero when it is not active. It also has static (or leakage) power consumption of 10 mW (10e-3 W). The phone is actively used for 5 minutes out of every hour.

(Remember that 1 watt = 1 joule / second)

How much energy is consumed by dynamic power during a typical hour? ________ joules

How much energy is consumed by static power in an hour? ________ joules

How much total energy is consumed in an hour? ________ joules

Now suppose the engineering team manages to redesign the processor so that it runs at a lower voltage of 0.5 V and at a lower frequency of 0.5 GHz. Assume the capacitive load was unchanged.

What is the dynamic power consumption of this redesigned processor? ________ W

If the phone is still actively used for only 5 minutes out of every hour, how much energy is consumed by dynamic power in an hour? ________ joules

The correct answers are 150, 36, 186, 0.062|0.063, 18.6|18.9, | means between this range. Please show me how you got these answers.

Explanation / Answer

Solution:

0.5 W is burning

In joule

0.5 * (1*10) = 5 joule/sec

In one hour 5 min is actively used

which will make it

5*60 = 300 sec will take

300-5*10^8 = 150 Jules

rest of the 55 minutes is inactive= 55*60 = 3300

10 * 10^(-3) * 10 * 3300 = 33 Joules

Total = 183 Joules

Now suppose the engineering team manages to redesign the processor so that it runs at a lower voltage of 0.5 V and at a lower frequency of 0.5 GHz. Assume the capacitive load was unchanged.

What is the dynamic power consumption of this redesigned processor? ________ W

0.125 W

If the phone is still actively used for only 5 minutes out of every hour, how much energy is consumed by dynamic power in an hour? ________ joules

2.5*15 = 37.5

I hope this helps if you find any problem. Please comment below. Don't forget to give a thumbs up if you liked it. :)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote