A small, charged insulating sphere with a mass of 2 grams is attached to a 10 co
ID: 1577381 • Letter: A
Question
A small, charged insulating sphere with a mass of 2 grams is attached to a 10 com thread that is fixed in the middle of a very large vertical wall (an insulator). The wall has a uniform charge density of +10 µC/m2. The electrostatic force pushes the sphere away from the wall such that the angle that the thread makes with respect to the wall is 10°. (A) Draw a diagram of the situation, labeling your known and unknown parameters, and include a force diagram. (B) What is the charge on the sphere?
Wall 10 cm 10 deg +10 uc/m2 2gExplanation / Answer
let q is the charge on the sphere and T is the tension in the string
As the ball is in euilibrium net force acting on it must be zero.
Apply, Fnety = 0
T*cos(10) - m*g = 0
T*cos(10) = m*g ----(1)
Apply, Fnetx = 0
Fe - T*sin(10) = 0
T*sin(10) = Fe ----(2)
take equation(2)/equation(1)
tan(10) = Fe/(m*g)
m*g*tan(10) = Fe
m*g*tan(10) = q*E
m*g*tan(10) = q*sigma/(2*epsilon)
==> q = m*g*tan(10)*2*epsilon/sigma
= 2*10^-3*9.8*tan(10)*2*8.854*10^-12/(10*10^-6)
= 6.12*10^-9 C or 6.12 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.