A small, 2.0-mm-diameter circular loop with R = 0.029 ? is at the center of a la
ID: 2241827 • Letter: A
Question
A small, 2.0-mm-diameter circular loop with R = 0.029 ? is at the center of a large 100-mm-diameter circular loop. Both loops lie in the same plane. The current in the outer loop changes from +1.1 A to
in 0.15 s. What is the induced current in the inner loop? (Use
for the permeability constant ?0.)
Explanation / Answer
A=pid^2/4 =pi*(100*10^-3)^2/4
A=7.85*10^-3 m^2
L =uoNA =(4pi*10^-7)(1)(7.85*10^-3)
L=9.87*10^-9 H
I =(L/R)(dI/dt) =(9.87*10^-7/0.029)(1.1-(1.1)/0.15)
I=5*10^-6 A
I=5000 nA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.