According to the ALA, 90% of adult smokers started smoking before turning 21 yea
ID: 3397792 • Letter: A
Question
According to the ALA, 90% of adult smokers started smoking before turning 21 years old. Ten smokers 21 years old or older are randomly selected, and the number of smokers who started smoking before 21 is recorded. Explain why this is a binomial distribution. Find and interpret the probability that exactly 8 of them started smoking before the age of 21. Find and interpret the probability that at fewer than 8 of them started smoking before the age of 21. Find and interpret the probability that between 7 and 9 of them, inclusive, started smoking before the age of 21.Explanation / Answer
Binomial Distribution
PMF of B.D is = f ( k ) = ( n k ) p^k * ( 1- p) ^ n-k
Where
k = number of successes in trials
n = is the number of independent trials
p = probability of success on each trial
a)
It is binomial because only 2 outcomes are possible
b)
P( X = 8 ) = ( 10 8 ) * ( 0.9^8) * ( 1 - 0.9 )^2
= 0.19371
c)
P( X < 8) = P(X=7) + P(X=6) + P(X=5) + P(X=4) + P(X=3) + P(X=2) + P(X=1) + P(X=0)
= ( 10 7 ) * 0.9^7 * ( 1- 0.9 ) ^3 + ( 10 6 ) * 0.9^6 * ( 1- 0.9 ) ^4 + ( 10 5 ) * 0.9^5 * ( 1- 0.9 ) ^5 + ( 10 4 ) * 0.9^4 * ( 1- 0.9 ) ^6 + ( 10 3 ) * 0.9^3 * ( 1- 0.9 ) ^7 + ( 10 2 ) * 0.9^2 * ( 1- 0.9 ) ^8 + ( 10 1 ) * 0.9^1 * ( 1- 0.9 ) ^9 + ( 10 0 ) * 0.9^0 * ( 1- 0.9 ) ^10
= 0.070191
d)
P( X = 7 ) = ( 10 7 ) * ( 0.9^7) * ( 1 - 0.9 )^3
= 0.057396
P( X = 9 ) = ( 10 9 ) * ( 0.9^9) * ( 1 - 0.9 )^1
= 0.38742
P( 7 <= X <= 9) = 0.057396 + 0.38742 + 0.070191 = 0.515007
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.