According to past experience, 20% of customers coming into Frank\'s car dealersh
ID: 3052674 • Letter: A
Question
According to past experience, 20% of customers coming into Frank's car dealership will buy one of his cars. Assume customers are independent and sampled from a very large population. Assume his dealership is open 7 days a week.
1) If 10 customers come in to the dealership today, what is the probability at least 2 of them will buy cars?
2) If customers are equally likely to want to buy cars painted red, brown, blue, black, or white, what is the probability that the next customer who buys a car picks a black car?
If possible, please state what distribution you are using and the parameters :)
Explanation / Answer
Here, we would be using the binomial distribution. The formula for the same would be as shown below: -
n!/x!(n-x)!*p^x*q^n-x
1)
n=10, x=2 to 10, p=0.2, q=0.8
prob=0.6242
2)
n=1, x=1, p=0.2, q=0.8
prob=0.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.