Suppose 55% of recent college graduates plan on pursuing a graduate degree. Four
ID: 3374809 • Letter: S
Question
Suppose 55% of recent college graduates plan on pursuing a graduate degree. Fourteen recent college graduates are randomly selected.
What is the probability that no more than seven of the college graduates plan to pursue a graduate degree? (Round your final answer to 4 decimal places.)
What is the probability that exactly nine of the college graduates plan to pursue a graduate degree? (Round your final answer to 4 decimal places.)
What is the probability that at least nine but no more than twelve of the college graduates plan to pursue a graduate degree? (Round your final answer to 4 decimal places.)
Suppose 55% of recent college graduates plan on pursuing a graduate degree. Fourteen recent college graduates are randomly selected.
Explanation / Answer
solution:-
given that n = 14 , p = 0.55
a. p(x ? 7) = 0.4539
b.p(x = 9) = 0.1701
c. p (9 ? x ? 12) = p(x = 9)+ p(x = 10) + p(x = 11) + p(x = 12)
= 0.0701+0.1040+0.0462+0.0141
= 0.2344
by formula p(X = x) = ncr * pr * qn - r
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.