According to USA Today (March 18, 1997), of 4 million workers in the general wor
ID: 3371866 • Letter: A
Question
According to USA Today (March 18, 1997), of 4
million workers in the general workforce, 5.8% tested
positive for drugs. Of those testing positive, 22.5%
were cocaine users and 54.4% marijuana users.
(a) What is the probability that of 10 workers testing
positive, 2 are cocaine users, 5 are marijuana users,
and 3 are users of other drugs?
(b) What is the probability that of 10 workers testing
positive, all are marijuana users?
solve this question using matlab binomial probability distribuion function and mulinomial probability distribion function.
(solve on matlab)
Explanation / Answer
(a)here we use multinomial distribution and with n=10, n1=2,p1=0.225,n2=5,p2=0.544,n3=3,p3=0.0231
required probability=(10!/(2!5!3!))*(0.225)2*(0..544)5*(0.231)3=0.0749
(b)here we use binomial distribution with n=10,p=0.544
required probability=10C10(0.544)10*(1-0.544)10-10=(0.544)10=0.0023
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.