According to StatisticsBrain. com. 35% of coffee drinkers prefer their coffee bl
ID: 3062528 • Letter: A
Question
According to StatisticsBrain. com. 35% of coffee drinkers prefer their coffee black (without milk), 24% of coffee drinkers drink 2 or more cups of coffee per day. Assume that preferring coffee black is independent of the amount of coffee a person drinks per day. a. If a coffee drinker is selected at random, what is the probability that they prefer their coffee black, but they drink less than 2 cups per day? b.lf a coffee drinker is selected at random, what is the probability that they drink at least 2 cups per day, but do not prefer their coffee black? c. If a coffee drinker is selected at random, what is the probability that they prefer their coffee black, they drink at least 2 cups per day, or both?Explanation / Answer
a)
P(lprefer coffee black but drink ess than 2 coffee) =0.35*(1-0.24)=0.266
b) P(drink at least 2 cup but not prefer coffee black) =(1-0.35)*0.24=0.156
c) P(coffee black or drinl at least 2 cup) =0.35+0.24-0.35*0.24=0.506
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.