A construction company employs three sales engineers. Engineers 1, 2, and 3 esti
ID: 3369349 • Letter: A
Question
A construction company employs three sales engineers. Engineers 1, 2, and 3 estimate the costs of 15%, 30%, and 55%, respectively, of all jobs bid on by the company. For i 1, 2, 3, define Ei to be the event that a job is estimated by engineer i. The following probabilities describe the rates at which the engineers make serious errons in estimating costs: P (errorlE,) -0.01, P (errorlE2) -0.04, and P (errorlE3) -0.03.Complete parts a through d a. If a particular bid results in a serious error in estimating job cost, what is the probability that the error was made by engineer 12 PlEllerror)= [ ] (Round to the nearest thousandth as needed.)Explanation / Answer
P(E1) = 0.15
P(E2) = 0.30
P(E3) = 0.55
P(error | E1) = 0.01
P(error | E2) = 0.04
P(error | E3) = 0.03
P(error) = P(error | E1) * P(E1) + P(error | E2) * P(E2) + P(error | E3) * P(E3)
= 0.01 * 0.15 + 0.04 * 0.3 + 0.03 * 0.55
= 0.03
a) P(E1 | error) = P(error | E1) * P(E1) / P(error)
= 0.01 * 0.15 / 0.03
= 0.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.