A constant force is applied to an object, causing the object toaccelerate at 10
ID: 1675066 • Letter: A
Question
A constant force is applied to an object, causing the object toaccelerate at 10 m/s2. a.What will theacceleration be if the force is halved? b.What will theacceleration be if the object's mass is halved? c.What will theacceleration be if the force and the object's mass are bothhalved? d.What will theacceleration be if the force is halved and the object's mass isdoubled? a.What will theacceleration be if the force is halved? b.What will theacceleration be if the object's mass is halved? c.What will theacceleration be if the force and the object's mass are bothhalved? d.What will theacceleration be if the force is halved and the object's mass isdoubled?Explanation / Answer
The relation involved is F =ma a = F/m = 10m/s2...............1 a) Here m = constant F/2 = m x a' which gives a'= F/2m.........................................2 comparing 1 &2; a' = a/2 = 5m/s2 b) Here F = constant F =m/2 x a' which gives a' =2F/m.....................................3 comparing 1 &3; a' = 2a = 20m/s2 c) F/2 = m/2 x a' which gives a' =F/m.....................................4 comparing 1 &4; a' = a = 10m/s2 d) F/2 = 2m x a' which gives a' =F/4m.....................................5 comparing 1 &5; a' = a/4 = 2.5m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.