A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 7.
ID: 1688252 • Letter: A
Question
A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 7.4m/s 2What would the acceleration be if each of the following things happened (from the initial state)?
a) the force is doubled _________m/s 2
b) the object's mass is doubled ________m/s 2 c) the force and the object's mass are both doubled ________m/s 2 d) the force is doubled and the object's mass is halved _______m/s 2
A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 7.4m/s 2
What would the acceleration be if each of the following things happened (from the initial state)?
a) the force is doubled _________m/s 2
b) the object's mass is doubled ________m/s 2 c) the force and the object's mass are both doubled ________m/s 2 d) the force is doubled and the object's mass is halved _______m/s 2
c) the force and the object's mass are both doubled ________m/s 2 d) the force is doubled and the object's mass is halved _______m/s 2
Explanation / Answer
When we applied a constant force then the acceleration of the object F = ma F = 7.4m N (a) If the force is doubled then acceleration 2F = ma' a' = 2F/m = 2(7.4) = 14.8m/s^2 (b) If the mass is doubled then acceleration a' = F/(2m) = 1/2 (F/m) = 7.4/2 = 3.7m/s^2 (c) If the force and object mass both are doubled a' = 2F/2m = F/m = 7.4m/s^2 (d) IF the force is doubled and mass is halved a' = 2F/(m/2) = 4(F/m) = 4(7.4) = 29.6m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.