A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 7.
ID: 1430133 • Letter: A
Question
A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 7.0 m/s2.What will the acceleration be if the force is doubled?
What will the acceleration be if the objects mass is doubled?
What will the acceleration be if the force and objects mass are both doubled?
What will the acceleration be if the force is doubled and the objects mass is halved? A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 7.0 m/s2.
What will the acceleration be if the force is doubled?
What will the acceleration be if the objects mass is doubled?
What will the acceleration be if the force and objects mass are both doubled?
What will the acceleration be if the force is doubled and the objects mass is halved?
What will the acceleration be if the force is doubled?
What will the acceleration be if the objects mass is doubled?
What will the acceleration be if the force and objects mass are both doubled?
What will the acceleration be if the force is doubled and the objects mass is halved?
Explanation / Answer
According to Newton's II Law: F = m*a0
For the given, let mass be 'm' and F = F0
therefore F0 = 7*m
a) If F = 2*F0 = m*2*7 =====> a = 14 m/s2
b) if mass is doubled, a = 7/2 = 3.5 m/s2 (since force is constant)
c)If both force and mass are doubled, acceleration remains the same, i.e, a = 7 m/s2
d) If force is doubled and mass is halved , acceleration becomes 4 times the initial value, i.e, a = 28 m/s2
{2*F0 = m*a/2} ===> a = 4*a0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.