A construction company employs three sales engineers. Engineers 1,2and 3 estimat
ID: 3221181 • Letter: A
Question
A construction company employs three sales engineers. Engineers 1,2and 3 estimate the costs of 35%, 20%, and 45%, respectively, of all jobs bid by the company. For k=1, 2, 3, define Ak to be the event that a job is estimated by engineer k, define E to be the event that a serious error is made in estimating the cost. The following probabilities are known to describe the error rates of the engineers : P(E|A1)=0.01, P(E|A2)=0.04, P(E|A3)=0.02, If a particular bid results in a serious error in estimating the job cost, which engineers is most likely possible?
Explanation / Answer
P(A1) = 0.35
P(A2) = 0.2
P(A3) = 0.45
P(Ak | E) = P(E | Ak) * P(Ak) /P(E) where k = 1,2,3
So, for which Engineer P(E | Ak) * P(Ak) is more, that engineer is most likely possible.
So, for, k = 1, P(E | Ak) * P(Ak) = 0.01 * 0.35 = 0.0035
So, for, k = 2, P(E | Ak) * P(Ak) = 0.04 * 0.2 = 0.008
So, for, k = 3, P(E | Ak) * P(Ak) = 0.02 * 0.45 = 0.009
So, engineer 3 is most likely possible.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.