2. Over time, I have observed my monthly spending habits follow a random variabl
ID: 3351322 • Letter: 2
Question
2. Over time, I have observed my monthly spending habits follow a random variable J which is distributed normally with mean $2000 and standard deviation $300 (or, using statistical notation, J~N(2000,90000) while my wife’s spending is a random variable M~N(500,10000).
a. If our monthly household spending is denoted as H = J + M, what is our average household spending and the variance of our household spending?
b. It turns out that I periodically buy gifts (food, housing, transportation) for my wife (which is part of my spending) and, when I do so, she has less need to make purchases. Thus, J and M are negatively correlated. Specifically, if the Cov(J,M) = -40,000, then what is the mean and variance of H?
Explanation / Answer
a) J and M are independent so their sum H is normally distributed.
With mean 2000+500=2500 and
Variance 90,000+10,000=100,000,
Thus H(2500, 100,000)
b) Since J and M are not independent in this case. So
Mean is 2000+500=2500
Variance is 90,000+10,000-40,000=60,000
Thus H(2500, 40000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.