2. On a touchdown attempt, 95.00 kg running back runs toward the end zone at 3.7
ID: 2030919 • Letter: 2
Question
2. On a touchdown attempt, 95.00 kg running back runs toward the end zone at 3.750 m/s. A 113.0 kg line-backer moving at 5.380 m/s meets the runner in a head-on collision. If the two players stick together, a) what is their velocity immediately after collision? b) What is the kinetic energy of the system just before the collision and a moment after the collision? These are the steps, I just do not understand what they are doing. Please show work with the actual numbers from the problem. Thanks. miVimzVi negative sign indicates that final velocity vector is in same direction as the initial velocity of line-backerExplanation / Answer
Part A.
By using momentum conservation we got that
Vf = (m1v1 - m2v2)/(m1 + m2)
m1 = mass of running back = 95 kg
m2 = mass of line backer = 113 kg
v1 = initial speed of running back = 3.750 m/sec
v2 = initial speed of line backer = -5.380 m/sec (-ve sign because both are running in opposite direction)
So,
Vf = (95*3.750 - 113*5.380)/(95 + 113) = -1.210 m/sec
So after collision velocity will be 1.210 m/sec (in the initial direction of line backer)
Part B
1/2 = 0.5
KEi = 0.5*95*3.750^2 + 0.5*113*(-5.380)^2 = 2303.327 J
KEf = 0.5*(95 + 113)*(-1.210)^2 = 152.266 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.