2. On an average day, Canadians spend $95,107.62 on food. Of this total $75,104.
ID: 3199260 • Letter: 2
Question
2. On an average day, Canadians spend $95,107.62 on food. Of this total $75,104.26 is spent on sandwiches. In one week how much do Canadians spend on sandwiches?
a. $526,729.82
b. $525,729.82
c. 5825
d. 5745
3. Hotdog: $2.45/Burger: $3.35/Sausage: $4.00/Drinks: $1.20 | Kim and John are buying food for a BBQ they are hosting for 25 people (# includes them). They buy 13 hotdogs, 15 burgers, 18 sausages and one drink per person. What is their bill before taxes?
a. $184.10
b. $186.50
c. $187.47
d. 190.00
Explanation / Answer
2.
Amount($) Canadians spent on sandwiches on a day = 75104.26
No. of days in one week = 7
Therefore, the amount($) Canadians spent on
sandwiches in one week = 75104.26X7
=525729.82
That is Canadians spent $ 525,729.82 on sandwiches in a week.
3.
hotdog
Price of one hotdog ($) = 2.45
No of hotdogs bought = 13
Price for hotdogs =13X2.45
= 31.85
burger
Price of one burger ($) = 3.35
No of burgers bought = 15
Price for burgers =15X3.35
= 50.25
sausage
Price of one sausage ($) = 4
No of sausages bought = 18
Price for sausages =18X4
= 72
Drinks
Price of one drink ($) = 1.20
No of drinks bought = 25
Price for drinks =25X1.20
= 30
So the total bill before taxes = 31.85+50.25+72+30
= 184.10
ie the total bill before taxes is $ 184.10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.