2. On a recent adventure trip, Anita Break went rock-climbing. Anita was able to
ID: 2269050 • Letter: 2
Question
2. On a recent adventure trip, Anita Break went rock-climbing. Anita was able to steadily lift her 800- kg body 20.0 meters in 100 seconds. Determine Anita 's power rating during this portion of the climb 3. A physics teacher owns a family of squirrels. The squirrels have been trained to do push-ups in repetitive fashion. Being connected to an electrical generator, their ongoing exercise is used to help power the home. There are 23 squirrels in the family and their average mass is 1.1 kg. They do work on the "up" part of the push-up, raising their body an average distance of 5.0 cm. If the squirrels averages 71 push-ups per minute, then determine the total amount of work done in one minute and the power generated by their activity. 5 cmExplanation / Answer
Given,
m = 1.1 kg ; N = 23 ; n = 71 ; d = 5 cm = 0.05 m
We know that,
W = F d = m g d
W = 1.1 x 9.81 x 0.05 = 0.5396 J
Hence, W = 38.31 J
Work done by 23 squirrels for 71 pushups,
W = 0.5396 x 23 x 71 = 881.0852 J
Hence,
Power = P/t = 881.0852/60 = 14.685 W
Hence, P = 14.685 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.