A statistician conducts 1000s of computer simulations of the null-hypothesis for
ID: 3325395 • Letter: A
Question
A statistician conducts 1000s of computer simulations of the null-hypothesis for a design with n=20. Each simulated experiment randomly samples subject means from a normal distribution with mean = 0, and standard deviation = 20. For each simulation a one-sample t-test (2-tailed) is conducted to test whether the sample mean is significantly different from 0. On average, out of 100 tests, how many should have a p-value equal to or less than .3?
(a) about 60 in 100
(b) about 30 in 100
(c) about 15 in 100
(d) about 5 in 100
Explanation / Answer
as pvlaue is probability of getting the test statistic or more extreme value if null hypothesis is true.for number of sample with p values 0.30 or less =np=100*0.3=30
therefore option B is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.