A stationary particle of charge q = 2.5 x 10 - 8 C is placed in a laser beam who
ID: 1373360 • Letter: A
Question
A stationary particle of charge q = 2.5 x 10-8 C is placed in a laser beam whose intensity is 2.4 x 103 W/m2. Determine the maximum magnitude of the (a) electric and (b) magnetic fields exerted on the charge, and also the (c) magnitude of the magnetic force exerted on the charge. If the charge is moving at a speed of 3.7 x 104 m/s along the electromagnetic wave, find the maximum magnitude of (d) the magnetic force exterted on the particle.
****(please answer will all work shown and I will award all points)****
Explanation / Answer
a)
We know, Intensity of light wave,
I = E^2/(2*mue*C)
==> E = sqrt(I*2*mue*c)
= sqrt(2.4*10^4*2*4*pi*10^-7*3*10^8)
= 4254 N/c
b) B = E/c
= 4254/(3*10^8)
= 1.418*10^-5 T
C) Electric force = q*E
= 2.5*10^-8*4254
= 1.06*10^-4 N
D) magnetic force on mving charged particle,
F = q*v*B*sin(theta)
= 2.5*10^-8*3.7*10^4*1.418*10^-5*sin(90)
= 1.31*10^-8 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.