A stationary particle of charge q = 2.9 times 10^-8 C is placed in a laser beam
ID: 1539718 • Letter: A
Question
A stationary particle of charge q = 2.9 times 10^-8 C is placed in a laser beam (an electromagnetic wave) whose intensity is 2.6 times 10^3 w/m^2. Determine the maximum magnitude of the (a) electric and (b) magnetic forces exerted on the charge. If the charge is moving at a speed of 3.7 times 10^4 m/s perpendicular to the magnetic field of the electromagnetic wave, find the maximum magnitudes of the (c) electric and (d) magnetic forces exerted on the particle. (a) F = ______________ (b) F= ____________ (c) F= ___________ (d) = ____________Explanation / Answer
Given Data
stationary particle of charge is q = 2.9*10^-8 C
intensity is S = 2.6*10^3 W / m^2
Solution : -
S = E^2 / 2 c
E = 2 c S
= 2 * 4*10^-7 * 3*10^8 m/s * 2.6*10^3 W / m^2
E = 1400.13 N/C
B = E / c
= 1400.13 N/C / 3*10^8 m/s
= 4.67*10^-6 T
a ) Electric force on the charge is F = q E
= 2.9*10^-8 C * 1400.13
= 40.60*10^-6 N
b ) magnetic force on the charge is F = q v B
F = 0
c ) Electric force on the charge is when speed is v = 3.7*10^4 m/s
F = q E
= 40.60*10^-6 N
d ) magnetic force on the charge is when speed is v = 3.7*10^4 m/s
F = q v B
= 2.9*10^-8 C * 3.7*10^4 m/s*4.67*10^-6 T
= 5.01*10^-9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.