A stationary particle of charge q = 3.0 10-8 C is placed in a laser beam (an ele
ID: 1604936 • Letter: A
Question
A stationary particle of charge q = 3.0 10-8 C is placed in a laser beam (an electromagnetic wave) whose intensity is 2.0 103 W/m2. Determine the magnitudes of the (a) electric and (b) magnetic forces exerted on the charge. If the charge is moving at a speed of 3.7 104 m/s perpendicular to the magnetic field of the electromagnetic wave, find the magnitudes of the (c) electric and (d) magnetic forces exerted on the particle. For part A I have already tried 3.68 X 10^-5 and that is wrong. For part C I also tired 3.68 x 10^-5 and that is wrong. For part D I tried 4.18 x 10^9 and that is also wrong. Part B I got correct it is 0N.
Explanation / Answer
Given that,
q = 3*10^(-8) C
intensity l = 2*10^3 W/^2
(a)
we know that,
l = c*e0*E^2
E = sqrt (l / c*e0)
E = sqrt (2*10^3 / 3*10^8*8.85*10^(-12))
E = 868 N/C
electric force is,
Fe = q*E = 3*10^(-8) * 868
Fe = 2.6*10^(-5) N
(b)
l = B^2*c / u0
B = sqrt (u0*l / c)
B = sqrt (4*pi*10^(-7)*2*10^3 / 3*10^8)
B = 2.89*10^(-6) T
magnetic field is,
Fm = q*v*B = 0
(c)
if velocity of charge,
v = 3.7*10^4 m/s
Fe = 2.6*10^(-5) N
(d)
Fm = 3*10^(-8) * 3.7*10^4 * 2.89*10^(-6)
Fm = 32.12*10^(-10) T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.