PHYSICS 2401 Lab Homework-Capacitance This homework will be due when you come to
ID: 3280534 • Letter: P
Question
PHYSICS 2401 Lab Homework-Capacitance This homework will be due when you come to lab the week of October 9 -13. Consider the followi C, has separation distance of 1.0 mm; Cs has an area of 2.0 cm and a separation distance of 1.0 mm. Rank the capacitors based on their capacitance from highest to lowest. Show one sample calculation of how you determined the capacitance. (15 pts) I. an area of 5.0 cm2 and a separation distance of 3.0 mm; C, has an area of 4.0 cm2 and a Each of the capacitors in the previous problem is given a charge of 8.0 C. Rank the potential of each capacitor from highest to lowest. Show one sample calculation. (10 pts) 2.Explanation / Answer
1) C = Aeo / d
eo is the same for all
so the ratio of (A/d) will give the ranks for the capacitor
C1 = (4/2) = 2
C2 = (5/3) = 1.67
C3 = 4/1 = 4
C3 > C1 > C2
2) V = Q/C
since Q is constant
Capacitor with the highest Capacitance will have lowest voltage
C2>C1 > C3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.