A 30.0 L tank contains 0.245 kg of helium at 25.0 degree C. The molar mass of he
ID: 3278431 • Letter: A
Question
A 30.0 L tank contains 0.245 kg of helium at 25.0 degree C. The molar mass of helium is 4.00 g/mol. You may want to review (pages 535 - 590). For related problem solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Volume of an ideal gas at stp. How many moles of helium are in the tank? Express your answer using three significant figures. What is the pressure in the t3nk (in pascals)? Express your answer using three significant figures. What is the pressure in the t3nk (in atmospheres)? Express your answer using three significant figures.Explanation / Answer
A) no of mil (n) = 245/4 = 61.25 mol
b) pv = nRT => p = 61.25*8.3*298/30*10^-3
= 5049858.33pa
c) p = 5049858/101325= 49.8 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.