A 30-kg child runs around the edge of a playground merry-go-round. The merry-go-
ID: 1554360 • Letter: A
Question
A 30-kg child runs around the edge of a playground merry-go-round. The merry-go-round has a mass of 200 kg and a radius of 2.0 m. Consider it to be a uniform solid disk for which I = 1/2 mr^2. The child is observed to be running, relative to the Earth, at a speed of 3.0 m/s while the merry-go-round rotates in the opposite direction making one revolution every -sec. (a) If the child stops running, what is the angular speed of the child plus merry-go-round combination? (b) How much work is done as the child stops running?Explanation / Answer
M = 30 kg , r = 2 m , I = 0.5 mr^2
v = 3 m/s
T = 12 s
w = 2*3.14/12 = 0.523 rad/s
(a) from conservation of angularmomentum
Im*w+Mvr = (Im+Ic)wf
(0.5*mr^2*w) +Mvr = (0.5*mr^2 + mr^2)wf
(0.5*200*2^2*0.523)- (30*3*2) = (0.5*200*2^2 +30*2^2)wf
wf = 0.056 rad/s
(b) W = Ki - Kf = 0.5Im*w^2 +0.5mv^2 - 0.5(Im+Im)wf^2
W = (0.5*0.5*200*2^2*0.523^2) +(0.5*30*3^2) - (0.5* (0.5*200*2^2 +30*2^2)*0.056^2)
W = 189 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.