A 30-kg child runs around the edge of a playground merry-go-round. The merry-go-
ID: 1553203 • Letter: A
Question
A 30-kg child runs around the edge of a playground merry-go-round. The merry-go-round has a mass of 200 kg and a radius of 2.0 m. Consider it to be a uniform solid disk for which I = 1/2 mr^2. The child is observed to be running, relative to the Earth, at a speed of 3.0 m/s while the merry-go-round rotates in the opposite direction making one revolution every 12 sec. If the child stops running, what is the angular speed of the child plus merry-go-round combination? How much work is done as the child stops running?Explanation / Answer
(A) momentum of child = m v r
= 30 x 3 x 2 = 180 kg m^2 /s
w = 1 x 2pi / 12 s = 0.524 rad/s
momentum of merry go round = I w
= (200 x 2^2 / 2) (0.524)
= 400 x 0.524 = 209.44 kg m^2 / s in the opposite direction of child
Applying momentum conservation,
180 - 209.44 = (400 + (30 x 2^2 / 2)) wf
wf = 0.064 rad/s Or 1 rev per 98 sec
(B) initial KE = Ki = 30 x 3^2 /2
= 135 J
Kf = (30) (2 x 0.064)^2 /2 = 0.25 J
work done = chANGE IN ke = - 134.75 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.