A 3.80-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so
ID: 2300972 • Letter: A
Question
A 3.80-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so it is free to swing about that end. A solid sphere of mass 0.25 kg is thrown horizontally with a speed v1 = 12.0 m/s to hit the rod at the point A one-fifth of the way up from the bottom of the rod. The sphere bounces back horizontally with a speed v2 = 9.50 m/s,while the rod swings to the right through an angle ? before swinging back toward its original position. What is the angular velocity of the rod immediately after the collision?
Explanation / Answer
Angular momentum remians Conserved
Therfore
mvir = mvfr + Iw
mvir = mvfr + ((1/3)ML^2)w
0.25*12*(4/5)*2 = - 0.25*9.50*(4/5)*2 + (1/3)*2*2^2*w
8.6 = (1/3)*2*2^2*w
w = 3.225 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.