A 30-m tape has a mass of 544 g and is supported only at the ends with a force o
ID: 1844898 • Letter: A
Question
A 30-m tape has a mass of 544 g and is supported only at the ends with a force of 80 N. What is the sag correction? A 100-ft steel tape weighing 1. 8 lb and supported only at the ends with a tension of 24 lb is used to measure a distance of 471.16 ft. What is the distance corrected for sag? A distance of 72.55 ft is recorded using a steel tape weighing 0.016 lb per foot. The tape is supported only at the ends with a tension of 15 lb. Find the distance corrected for sag. To verify the constant of a particular prism, a straight line EFG is laid out. The EDM instrument is first set up at E, with the following measurements recorded: EG = 426.224 m, EF = 277.301 m. The EDM instrument is then set up at F, where distance FG is recorded as 148.953 m. Determine the prism constant. The EDM slope distance between two points is 2,556.28 ft, and the vertical angle is +2 degree '45'30". The vertical angles were read at both ends of the line and then averaged using a coaxial theodolite/EDM combination. If the elevation of the instrumentExplanation / Answer
sag correction = L / 24 * [ W / P ]2
L= Horizontal distance = 30 mt
P = Pull Appied = 80 N = 80/9.81 = 8.154 Kg
W= Total Weight of tape = 544 gm = 0.544 kg
Thus sag correction = 30 / 24 * [ 0.544/ 8.154 ]2 = 0.005562 mt = 5.562 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.