A 3.90-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal
ID: 1471514 • Letter: A
Question
A 3.90-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal surface. A horizontal force of 22.0 N is required to hold the object at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The object is now released from rest from this stretched position, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations. Find the force constant of the spring. Find the frequency of the oscillations. Find the maximum speed of the object. Where does this maximum speed occur? Find the maximum acceleration of the object. Where does the maximum acceleration occur? Find the total energy of the oscillating system. Find the speed of the object when its position is equal to one-third of the maximum value. Find the magnitude of the acceleration of the object when its position is equal to one-third of the maximum value.Explanation / Answer
A) F = k*x
spring constant k = F/x = 22/0.2 = 110 N/m
B) frequency = f = (1/2pi)*sqrt(k/m) = (1/(2*3.142))*sqrt(110/3.9) = 0.845 Hz
C) vmax = A*w = 0.2*sqrt(k/m) = 0.2*sqrt(110/3.9) = 5.64 m/s
D) x = 0 m
E) amax = A*w^2 = A*(k/m) = 0.2*110/3.9 = 5.64 m/s^2
F) x = + or - 0.2 m
G) TE = 0.5*k*A^2 =0.5*110*0.2*0.2 = 2.2 J
H) at 1/3 of maximum value
v = w*sqrt(A^2-x^2) = sqrt(k/m)*sqrt(A^2-(0.2/3)^2)
v = sqrt(110/3.9)*sqrt(0.2^2-(0.2/3)^2) = 0.188*28.2 = 0.998 m/s
I) accelaration a = -w^2*x = (k/m)*(0.2/3) = (110/3.9)*(0.2/3) = 1.88 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.