A particle with a charge 4.5 times 10^-5 coul and mass of 3.2 times 10^-10 kg tr
ID: 3278219 • Letter: A
Question
A particle with a charge 4.5 times 10^-5 coul and mass of 3.2 times 10^-10 kg travels in a plane perpendicular to a magnetic with a magnitude of O.7T. If the radius of the circle in which it travels is 0.2m what is the speed of the particle? How long does it take the particle to complete one revolution of the circle? A solenoid that is 50 cm long has 350 coils (turns) and 20A flowing through it. What is the magnitude of the magnetic field in the exact center of the solenoid? Theoretically outside the solenoid the magnitude of its magnetic field should be? In the circuit in the figure below V_ps = 80V and the values of the resistors are R_1 = 35, R_2 = 49, R_3 = 100 and R_4 = 150 ohm. What are the potential and current in each resistor and the general current in the circuit?Explanation / Answer
5. For charged particle moving in circular path,
q v B = m v^2 / r
q r B/ m = v
v= (4.5 x 10^-5) (0.2) (0.7) / (3.2 x 10^-10)
v = 1.97 x 10^4 m/s ......Ans
T = 2 pi r / v = (2 x pi x 0.2) / (1.97 x 10^4)
T = 6.38 x 10^-5 sec
6. B = u0 n I = u0 (N / L) I
= (4pi x 10^-7) (350 / 0.50) (20)
= 17.6 x 10^-3 T .........Ans
outside solenoid, B = 0 ........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.