A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below
ID: 2135119 • Letter: A
Question
A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector has a magnitude of 7847 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0908 T. In the deflection chamber the particle strikes a photographic plate 39.8 cm removed from its exit point after traveling in a semicircle
Explanation / Answer
FB = FE
q*v*B = q*E
==> v = E/B = 7847/0.0908 = 8.64*10^4 m/s
r = d/2 = 39.8/2 = 19.9 cm = 0.199 m
r = m*v/(B*q)
T = 2*pi*m/B*q
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.