The average age for individuals with concealed handgun licenses in the county is
ID: 3257761 • Letter: T
Question
The average age for individuals with concealed handgun licenses in the county is mu = 42.6 years with a standard deviation of sigma = 12. The distribution is approximately normal. A researcher obtained a sample of n = 36 individuals with concealed handgun licenses. The average age for those in the sample was M = 40.7. Is this a reasonable outcome for a sample of n = 36, or is this sample mean an extreme value? (Compute the z-score for the sample mean, then determine whether the sample mean is extreme or not.) (Use/round to 2 decimal places.) Is the sample mean an extreme value? Write yes or no in the box.Explanation / Answer
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =12/(36)1/2 =2
therefore test stat z=(X-mean)/std error =(40.7-42.6)/2=-0.95
No it is not extrme value as it is less then 2 and greater then -2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.