A reading test typically has a mean score of 75 and standard deviation of 10. A
ID: 3244546 • Letter: A
Question
A reading test typically has a mean score of 75 and standard deviation of 10. A group of 100 students are enrolled in a special reading program.
They are given the reading test and their mean is 78.
A hypothesis test is run to determine if there is evidence that the special reading program improves the mean reading score.
The level of significance of the test is 0.01.
The alternate hypothesis is the mean > 75.
Use the following information to answer the questions below:
Calculated z value = 3 which gives a p-value of 0.0013.
Does this constitute evidence that the reading program improves reading scores? Explain why or why not.
A) Yes, reject H0 because p-value is less than the level of significance
B) Yes, reject H0 because the p-value is greater than the level of significance
C) No, do not reject H0 because p-value is less than the level of significance
D) No, do no reject H0 because the p-value is greater than the level of significance
Explanation / Answer
Here p-value value = 0.0013 and alpha = 0.01
P-value =0.0013 < alpha = 0.01
So reject null hypothesis.
Ans: A) Yes, reject Ho because p-value is less than the level of significance.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.