A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 478159 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by O_3(g) + NO(g) rightarrow O_2(g) + NO_2(g) The rate law for this reaction is rate of reaction = k [O_3][NO] Given that k = 3.91 times 10^6 M^-1, s^-1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when [O_3] and [NO] remain essentially constant at the values [O_3]_0 = 4.10 times 10^-6 M and [NO]_0= 8.32 times 10^-5 M, owing to continuous production from separate sources. Calculate the number of moles of NO_2 (g) produced per hour per liter of air.Explanation / Answer
Rate of reaction = k [O3] [NO] = 3.91 x 106 M-1 s-1 x 4.10 x 10-6 M x 8.32 x 10-5 M = 1.33 x 10-3 M s-1
So, the number of moles of NO2 produced per litre per second = 1.33 x 10-3
Number the number of moles of NO2 produced per litre per hour = 1.33 x 10-3 x 3600 = 4.788 mol L-1 h-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.