A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 475879 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by Q_3(g)+ NO(g) rightarrow + O_ 2(g) + NO_2(g) The rate law for this reaction is rate of reaction = k[O_3][NO] Given that k = 2.70 times 10^6 M^-1 s^-1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when [O_3] and [NO] remain essentially constant at the values [O_3]_0 = 1.87 times 10^-6 M and [NO]_0 = 3.98 times 10^-5 M, owing to continuous production from separate sources. Calculate the number of moles of NO_2(g) produced per hour per liter of air.Explanation / Answer
Rate of reaction = k [O3] [NO]
k = 2.7*10^6 M-1 s-1
Rate of reaction at given concentrations = 2.7*10^6 * 1.87*10^-6 *3.98*10^-5 = 2*10^-4 M.s-1
Number of moles of NO2 produced per hour per litre of air is = Rate of reaction *time in hours
(2×10^-4 moles/Ls)(3600s/Hour) = 0.72 moles of NO2 mol / hr.L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.