A reaction occurs when 183.5 grams of acetic acid is reacted with 140.4 grams of
ID: 976154 • Letter: A
Question
A reaction occurs when 183.5 grams of acetic acid is reacted with 140.4 grams of sodium hydroxide. [CH_3O_2H = 60.05 g/mol| [NaOH = 40.00 g/mol| [CH_3CO_2Na = 82.03 g/mol H_2O = 18.00 g/mol) The reaction is the following: CH_3COOH(aq) + NaOH(aq) rightarrow NaCH_3CO_2(aq) + H_2O(l) Which reactant is the limiting reagent with respect to sodium acetate (NaCH_3CO_2)? How many grains of sodium acetate arc produced in the reaction based on the limiting reagent? If the actual yield is 41.09 grams of sodium acetate-what is the % yield in grams ?Explanation / Answer
Part a)
CH3COOH(aq) + NaOH(aq) CH3COONa(aq) + H2O(l)
According to reaction,
1 mole acetic acid reacts with 1 mole NaOH
i.e; 60g acetic acid reacts with 40g NaOH
so, 183.5g acetic acid will react with (40/60)x183.5=122.33g NaOH
whereas 140.4g NaOH require (60/40)x140.4=210.6g acetic acid
Thus, acetic acid is the limiting reagent as only 183.5g acetic acid is available.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.