Use the given data to find the minimum sample size required to estimate the popu
ID: 3228493 • Letter: U
Question
Use the given data to find the minimum sample size required to estimate the population proportion. Margin of error 0.07; confidence level 90% from a prior study, p is estimated by 030. 8 116 103 348 Determine whether the given value is a statistic or a parameter. A health and fitness dub surveys 40 selected members and found that the average weight of the questioned is 157 lb. Statistic Parameter Find the indicated probability. A bag contains 6 red marbles, 3 blue marbles, and 1 green marble. Find P(not blue). 10/7 7/10 7 3/10 An archer is able to hit the bulls-eye 50%of the time, if she shoots 8 arrows, what is the probability that she gets exactly 4 bull's-eyes? Assume each shot is independent of the others. 0.00391 0.0625 0.273 0.219Explanation / Answer
E = 0.07, p = 0.30, q = 0.70
z- score for 90% confidence is z = 1.6449
N = (z/E)^2 * pq
N = (1.6449/0.07)^2 * 0.30 * 0.70 = 116.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.