Use the given degree of confidence and sample data to construct a confidence int
ID: 3132516 • Letter: U
Question
Use the given degree of confidence and sample data to construct a confidence interval for the population proportion p.
A survey of 400 union members in New York State reveals that 112 favor the Republican candidate for governor. Construct the 98% confidence interval for the true population proportion of all New York State union members who favor the Republican candidate.
0.236 < p < 0.324
0.228 < p < 0.332
0.308 < p < 0.438
0.222 < p < 0.340
0.236 < p < 0.324
0.228 < p < 0.332
0.308 < p < 0.438
0.222 < p < 0.340
Explanation / Answer
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.28
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.022449944
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.01
Thus, z(alpha/2) = 2.326347874
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.05222638
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.22777362
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.33222638
Thus, the confidence interval is
( 0.228 , 0.332 ) [ANSWER, B]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.