Suppose that 70% of the students at a certain college live off-campus. In a clas
ID: 3209270 • Letter: S
Question
Suppose that 70% of the students at a certain college live off-campus. In a class with 15 students, suppose each student lives off-campus with probability p = 0.7, independently of the others. Let X be the number of these students that live off-campus. a. Identify a suitable distribution to model X. b. What is the probability that at most 5 of these students live off-campus? c. What is the probability that at least 10 of these students live off-campus? d. How many students in this class are expected to live off-campus? e. Find the standard deviation of X. f. What is the probability that at least one of these students does not live off-campus?Explanation / Answer
a) Let x be the number of student who live off-campus.
we use here Binomial distribution with n=15 and p=0.7
b)p(X<=5)=0.003653 .............................>>Using '=BINOMDIST(5,15,0.7,1)' in excel
c)P(X>=10)=1-P(X<10
=1-P(X<=9)
=1-0.2784 ..............................>> using '=BINOMDIST(9,15,0.7,1)' in excel
=0.7216
d) Expected value =E(x) =n*p=15*0.7 =10.5
Hope this will help you! Good Luck :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.