Suppose that 28 g of each substance is initially at 26.0 C. Part A What is the f
ID: 1021697 • Letter: S
Question
Suppose that 28 g of each substance is initially at 26.0 C.
Part A
What is the final temperature of gold upon absorbing 2.40 kJ of heat?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the final temperature of silver upon absorbing 2.40 kJ of heat?
Express your answer using two significant figures.
Part C
What is the final temperature of aluminum upon absorbing 2.40 kJ of heat?
Express your answer using two significant figures.
Part D
What is the final temperature of water upon absorbing 2.40 kJ of heat?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Part A) Let final temperature be Tf
heat = q = mCpdT
2.40 x 1000 = 28 x 0.129 x (Tf - 26)
Final temperature Tf = 690.45 oC
Part B) Final temperature of silver
2.40 x 1000 = 28 x 0.233 x (Tf - 26)
Final temperature Tf = 393.67 oC
Part C) Final temperature of Aluminum
2.40 x 1000 = 28 x 0.9 x (Tf - 26)
Final temperature Tf = 121.24 oC
Part D) Final temperature fo water
2.40 x 1000 = 28 x 4.18 x (Tf - 26)
Final temperature Tf = 46.50 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.