Suppose that 25% of the people in a certain population carry the KBM gene. Genet
ID: 3321813 • Letter: S
Question
Suppose that 25% of the people in a certain population carry the KBM gene. Geneticists have devised a test that is 90% successful in detecting the gene (that is, 90% of people who have the gene will test positive); however, the test gives a false positive rate of 20% (that is, 20% of people who don't have the gene will also test positive).
a) If a randomly-selected member of the population takes this test, what is the probability that they test positive?
- I've tried 37.5 for this answer which is WRONG.
b) what is the probability that someone who has tested positive actually has the KBM gene?
- I've tried 22.5 for this answer which is WRONG.
Explanation / Answer
P( gene)=0.25 , P(no gene)=1-0.25=0.75
P(+ve | gene)=0.9
P(+ve | no gene)=0.2
P(+ve)=P(+ve | gene)*P(gene)+P(+ve | no gene)* P(no gene)= 0.9*0.25+0.2*0.75=0.375
a) answer is 0.375
b) P(gene|+ve)=P(+ve | gene)*P(gene)/P(+ve)=0.9*0.25/0.375=0.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.