Suppose that 25.0 mL of 0.100 M CH_3COOH (aq) is titrated with 0.100 M NaOH (aq)
ID: 1063721 • Letter: S
Question
Suppose that 25.0 mL of 0.100 M CH_3COOH (aq) is titrated with 0.100 M NaOH (aq). For acetic acid, K_a = 2.62 times 10^-4. What is the initial pH of the 0.100 M CH_3COOH (aq) solution? What is the pH after the addition of 10.0 mL of 0.100 M NaOH (aq)? What volume of 0.100 M NaOH (aq) is required to reach halfway to the stoichiometric point? Please calculate the pH at that halfway point. What volume of 0.100 M NaOH (aq) is required to reach the stoichiometric point? Please calculate the pH at the stoichiometric point.Explanation / Answer
a)
initially:
HA <-> H+ + A-
Ka = [H+][A-]/[HA]
2.62*10^-4 = x*X/(0.1-x)
x =[h+] = 0.00498
pH = -log(0.00498) = 2.30
b)
pH after
mmol of base = MV = 10*0.1 = 1 mmol of base
mmol of acid = MV = 25*0.1 = 2.5 mmol of acid
after reaction
mmol of acid left = 2.5 - 1 = 1.5 mmol
mmol of conjguate formed= 0 +1 = 1
this is a buffer
so
henderson hasselbach equation
pH = pKa + loG(A-/HA)
pKa = -log(2.62*10^-4) = 3.58169
pH = 3.58169 + log(1/1.5) =3.4055
c)
forequivalence:
mmol of acid = 2.5
so we need 2.45 mmol of b ase
M = mmol/mL
mL = mmol/M = 2.5/0.1 = 25 mL of base required...
but we need half way... so
V = 25/2 = 12.5 mL
this is a special cae sicne conjugate = acid
so
the buffer forms:
pH = pKa + l oG(a-/HA)
A-= HA = 1
so
pH = pKa + log(1)
pH = pKa = 3.58169
d)
as previosly calculated, V = 25 mL
then
A- + H2O <-> HA + Oh-
Kb = [HA ][OH-]/[A-]
10^-14)/(2.62*10^-4) = x*x/(0.05-x)
3.8167*10^-11 = x*x/(0.05-x)
x = 1.38*10^-6
pOH = -log(x) = -log( 1.38*10^-6) = 5.8601
pH = 14- 5.8601= 8.1399
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.